banner154
banner222

Kadının Toplumsal Hayattaki Konumu - 1


Mehmet Deniz

Mehmet Deniz

10 Mart 2015, 14:22

Toplumumuzun bütüncül ve sürdürülebilir kalkınması için kadının hak ve sorumluluklarının çağdaş bir anlayışa oturtulması zorunluluğu vardır. 
Türkiye Cumhuriyeti'ne kuruluşu sırasında,"çağdaş uygarlık hedefini" gösteren Mustafa Kemal, bu hedefe kadınsız ulaşılamayacağını öngörmüş, kadını kalkınmanın asli unsurlarından biri olarak göstermiş, kadının seçme ve seçilme hakkı bir çok uygar milletten önce tanınmıştır. 
Kadın Dünya'nın her yerinde toplumun % 50'sini oluşturur. Onunla aile ve toplum varlık bulur. Özet bir cümleyle kadın, hem ailenin, hem de toplumun temel taşı ve harcıdır. 
Kadın; yaratıcılık, analık, şefkat, sadakat, insani ve barışçıl yapısı özellikleri dolaysıyla üstün niteliklere sahiptir. Bunlara nezaket, zarafet, sabır ve toparlayıcılık özeliklerini de ekleyebiliriz.
Kadın, aynı zamanda sevginin ve toplum halinde yaşamanın dayanağı ve kaynağıdır. Yani toplum ve vatan sahibi olmanın ve korunmanın dayanağı olan kadın saygın bir bireydir.
Yukarıda belirttiğim, cumhuriyetimizin "çağdaş uygarlık hedefine" ve sıraladığım kadının nitelikli özelliklerine rağmen birçok nedenden ötürü kadın, eşit birey olabilmiş değildir. 
Bu konuda geçmişe yönelik, suçlayıcı, ayrımcı veya başka türlü davranmak bir yarar getirmeyecektir. Doğrusu eşit birey olabilmemiz için; cinsiyet özellikleri göz ardı edilmeden mevcut yapıyı işbirliği ile değiştirmektir. 
Gün geçtikçe, kadınlarda tepkisel ayrışmacı yapılara doğru gidildiğini, akıl yolunun terk edildiğini görmekteyiz. Tarih bize, hem ayrışmacı, hem de erkek egemen yapının  sürdürülemez olduğunu göstermiştir. Doğru olanı birlikte eşit insani ve bireysel haklara sahip olmaktır.
Diğer yandan, toplumda dile getirilen; ana, kardeş ve eş gibi özellikler, kadının kendini yönetememe, yardıma muhtaçlığını ve güçsüzlüğünü ifade eder. Aynı şekilde erkek de baba, eş ve kardeştir. Bu hiç kimseye hükümranlık veya hükmedilen hak ve ödevini vermez. Yenilikçi bir anlayışa ihtiyacımız var. 
Kadına şiddet bir yana, kadına doğuran veya evin çalışanı olarak bakılamayacağını yaratılış ve doğa da bize öğretmektedir. Sürdürülemez erkek egemen mevcut durumu sorgulamalı, kadının da katılım ve etkinliğini sağlamak için dayanışma içinde ve mutabakatla çözüm yollarını bulmalıyız.  
(Devamı gelecek sayımızda)
Mehmet DENİZ
MESİAD Yön. Kur. Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.