banner154

Huzurun Başkenti Oslo

Yalnız Norveç'in değil, dünyada huzurun başkenti olarak anılan Oslo, kültür seyahatlerini sevenlerin ilgi odağı oluyor. 

Yemyeşil doğası, özgün mimarisi ve fiyordun kıyısına kurulu olma özelliği ile bir doğa harikası olan şehir, geniş yüz ölçümü ve küçük nüfusu ile biliniyor. Sunexpress ile kolayca gidebileceğiniz Oslo'yu gezmeye hareketli caddelerinden başlamak doğru tercih oluyor.

Oslo'da Gidilecek Yerler: Karl Johans Gate – Kraliyet Sarayı;

Heykellerle dolu, mağazaların alışveriş için müşterileri selamladığı, cafe ve restoranlarda dinlenilebilecek işlek bir cadde Karl Johans Gate. Caddenin sonunda kraliyet ailesinin yaşadığı saraya çıkılırken, yol boyunca Stortinget ve Ulusal Tiyatro görülebiliyor. Ayrıca Oslo Katedrali de caddenin yakınında yer alıyor ve bahçesindeki cafe ve restoranlar dinlenmek için alternatif bir alan sunuyor.

Frogner Park;

Yeniliklere açık olan gezginler bu parkı mutlaka ziyaret etmeli... 50'nin üstünde çıplak insan heykelinin yer aldığı park, tramvayla kolaylıkla ulaşılabilir özellikte. Monolith adlı insan bedenlerinden oluşan sütun, serginin en önemli parçalarından biri olarak sayılıyor. 24 saat açık ve ücretsiz olan alanda, geniş gül bahçesi, baraj gölü, ormanlık bölge, cafeler, yüzme havuzu ve Oslo Şehir Müzesi yer alıyor. Müzik festivallerine de ev sahipliği yapan park, tam bir kültür şöleni sunuyor.

Müzeler;

Bölgede batırılan 5 Viking gemisinin sergilendiği Viking Ship Museum , birbirinden farklı bu gemileri halkla buluşturuyor. Vikingler ve dönemleri hakkında detaylı bilginin edinilebileceği müzede, döneme ait mücevherlerin kopyaları da satılıyor. Yürüyerek 15 dakika mesafedeki Fram Museum ve Norveç Halk Müzesi de gezilecek yerler arasında işaretlenmeli. National Gallery'deki sanat eserleri ise kültür seyahati planlayanların ajandalarına not düşülmeli. Birçok ünlü sanatçının eserlerinin yer aldığı galeriden çıkmak istemeyeceksiniz. The Kon-Tiki Museum da alternatif tarih meraklılarını cezbediyor.
Nobel Barış Merkezi - Oslo City Hall; Alfred Nobel hakkında detaylı bilgilerin sunulduğu merkez, konferans ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Nobel Barış Ödülü ile Oslo City Hall'da gerçekleştirilen törenle sahiplerini buluyor. Her iki merkez de Oslo ziyaretinin gezilecek noktalarını oluşturuyor.

Akershus Castle;

On üçüncü yüzyılda yapılan ve Liman bölgesinde yer alan kale, II. Dünya Savaşı’nın ardından hapishane olarak kullanılması ile ünleniyor. Kalenin içinde kilise, Silahlı Kuvvetler Müzesi,Norveç Direniş Müzesi, Norveç Kraliyet Mezarlığı da bulunuyor. Bölge tarihinin hafızasını somutlaştıran kale, her köşesinde tarihten bir iz taşıyan özelliği ile sıklıkla ziyaret ediliyor.

Oslo Central Station;

Oslo Central Station, yalnızca bir tren istasyonu değil, yaşayan bir şehir merkezi gibi...İçerisinde yer alan dinlenme alanları, alışveriş mağazaları ve marketlerle turistlerin de gezi merkezleri arasında yer alan istasyon Gardermeon Havalimanı'na giden trenlerin ve NSB trenlerinin kalkış merkezi olarak kullanılıyor. 

Oslo Opera Binası;

Eşsiz manzarası ve modern mimarisi ile fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Kutuplardan esin alınarak tasarlanan bina, içindeki cafeler ile dinlenmek için deniz manzaralı bir alternatif sunuyor. Özellikle gün batımı için tercih edilen Opera Binası'nda sahnelenen oyunların da takip edilmesi öneriliyor.

Norveç gezisinin ayrılmaz parçası elbette tadım deneyimi... Bölgesinin meşhur Norveç somonunun yenmesi tavsiye edilirken, geyik etinin de tadılması öneriliyor. Linie Aquavit adlı yöresel içki damaklarda leziz bir tat bırakırken, Oslo'da birçok farklı çeşitte bira bulunabildiği de belirtiliyor.

Dipnot: Gezerken en büyük yardımcı ise Oslo Pass, onunla ücretsiz geziler, şehir içi yolculuklar, müze girişleri yapılabiliyor.
 
YORUM EKLE

banner219

banner140

banner234

banner227

banner256

banner301

banner232