banner154

Esnaf Odası ve MTSO ne iş yapar?

Aslında bu soruyu neredeyse on yıldır bu iki odanın değişmeyen başkanlarına faydası olmayacağını bilsem de sürekli soruyorum.
Bugün ise bu sorunun tekrar gündeme gelmesi Mersin’e bir kurvaziyer geminin gelişi ile başladı.
5 yılda Türkiye’ye gelen 10 bin kurvaziyer gemiden 17 sinin Mersin’e gelmesini büyük bir başarı olarak göstermeye çalışıp kendilerini, Mersinlileri ve yetkilileri kandıran MTSO Turizm Platformu’nun bu kez de gemideki yolcuları kent merkezine getirtmediğinin ortaya çıkması üzerine büyük bir tepki gösterildi. Önce konuyu basında gündeme getirenlere ağır hakaretler yapıldı. Daha sonra büyük bir ticari kayba uğrayan Çarşı esnafı tepki gösterdi. Onlarda hakaretlerden paylarını aldılar.
Sonuçta Turizm Platformu Mersin basınına, Mersin Esnafına ve Mersinlilere şu sert mesajı verdi “İt ürür Kervan Yürür”. 
MTSO  Başkanı da Turizm Platformu’nu sonuna kadar destekledi.

MTSO Başkanı’na ve yönetimine sayısız çağrı yaptık. Bu üslubunun ve çalışmasının turizmle alakası olmayan kişiyi uyarmalarını ve Mersin Esnafından ve halkından özür dilemesini sağlamalarını istedik. 
Maalesef hiçbir duyarlılık göstermediler.

Bu kez Esnaf Odası Başkanı’na çağrı yaptık. Senin esnafına hakaret ediliyor, ticari kayıplara uğratılıyor, onların yanında ol, hakaret edenlere karşı dur, en azından kendi esnafını bir kez ziyaret et. 
Maalesef o da hiçbir duyarlılık göstermedi.

Bu somut olayda dahi bu iki odanın görevini yapmadığı görülüyor.
Geriye dönüp baktığımda yaptıkları hiçbir olumlu, faydalı, kent yararına hizmet göremiyorum.
Bunu da defalarca yazdım. Bundan sonrada önümüzdeki günlerde geçmişte neleri yapmadıklarını AVM lerin kent merkezine gelişinde nasıl kayıtsız kaldıklarını, Mersin’in nasıl önünü tıkadıklarını yazacağım.

Büyükşehir Belediyesi’nin plaj şirketine de el atan Turizm Platformu Başkanı’nın Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisi kesildi. 
Belediyeyi önemli bir zarara uğratmasına ve yanlış kararlar alınmasında etkili olmasına rağmen, “zararın neresinden dönülürse kardır” sözünü düşünerek olumlu bir gelişme olarak görüyorum.

İşini iyi yapamayanlar, daha iyi yapabilenlere bırakmalılar. Yıllarca aynı görevde kalıp, tek çalışması gelecek seçimi kazanmak olan bu kentin değişmez Başkanlarına artık Mersin’in, Mersinlilerin özellikle ülkemiz için daha fazla çalışmamız ve üretmemiz gereken bu hassas dönemde tahammülü yok. 

HARUN ARSLAN
YORUM EKLE

banner232