banner154

TESK Başkanı Palandöken: “Esnafımız faiz düşüşlerinden yararlanmalı”

Bendevi Palandöken, “esnafımız Faiz Düşüşlerinden Yaralanmali” “geçmişteki Sicil Afları Yaralara Merhem Olmadı” “bir Kuruş Borcu Olmayan Esnafa Kredi Verilmiyor” “esnafın Krediye Ulaşması Sudan Sebeplerle Engelleniyor” “tüm Bankalar İçin Zorunlu Ve Etkin Bir Sicil Affi Çikarilmali” (fotoğraflı) Mehmet Kalay Ankara(iha)- Geçmiş Yıllarda Çikarilan Sicil Aflarının Esnaf Ve Sanatkarın Yarasına Merhem Olmadığını Söyleyen Tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “merkez Bankası 2 Ay İçerisinde 2 Kez Faizleri Düşürdü. Bankalar Da Aynı Şekilde Ktredi Faizlerini Aşağı Çekiyorlar”dedi. Bendevi Palandöken, “ancak 2003, 2009 Ve 2017 Yıllarında Üç Kez Çikarilan Sicil Affı Zorunlu Olmadığı İçin Birçok Banka Tarafından Tanınmadı. Krediye Ulaşmak İsteyen Esnaf Ve Sanatkarlarımızın Kara Liste Sorunu Halen Sürüyor. Oysa Esnaf Ve Sanatkarımızın Geleceği Bankaların İnsafina Bırakılmamalı. Tbmm’de Etkin Bir Sicil Affı İçin Net Olarak Karar Verilmeli. Yeni Yasa Çikarilarak, Tüm Bankaların Sicil Affına Uyması Kesin Bir Şekilde Belirlenmeli. Yani Düşen Bu Faizlerden Es Nafımızın Da Yayarlanması Sağlanmalı” Dedi. “esnaf İçin Etkin Sicil Affi Ekmek Ve Su Gibi Bir İhtiyaç” Tüm Bankaların Zorunlu Uygulayacakları Etkin Bir Sicil Affının Esnaf İçin Ekmek Ve Su Gibi Bir İhtiyaç Olduğunu Vurgulayan Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (tesk) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “ekonominin Can Damarı Olan Esnaf Ve Sanatkarlarımız, Geçmiş Yıllardaki Borçları Nedeniyle Krediye Ulaşamıyor. Borçlarını Çoktan Ödeyen Ve Kredi Almak İçin Emekli Maaşını Taahhüt Olarak Gösteren Esnafımıza Bile Kredi Verilmiyor. Birçok Banka, Özellikle De Özel Bankalar, Geçmiş Dönemlerde Kredi Taksitlerini Ya Da Kredi Kartı Borcu Ödemesini Bir Gün Aksatanları Bile Kara Listeye Alıyor. Oysa Esnaf Ve Sanatkarlarımız Günümüz Şartlarinda Finansman Desteğine Çok Fazla İhtiyaç Duymaktadır. Esnaf Ve Sanatkarlarımızın Rahat Bir Nefes Alabilmesi İçin Krediye Ulaşmalarının Önündeki Kara Liste Engeli Bir An Önce Kaldırılmalı. Çok Sayıda Esnaf Ve Sanatkarımız, Bankaların Sicil Affına Uyarak Kara Listeyi Tamamen Kaldırmasını Dört Gözle Bekliyor” Şeklinde Konuştu. (mkm

TESK Başkanı Palandöken: “Esnafımız faiz düşüşlerinden yararlanmalı”
banner255

Geçmiş yıllarda çıkarılan sicil aflarının esnaf ve sanatkarın yarasına merhem olmadığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Merkez Bankası 2 ay içerisinde 2 kez faizleri düşürdü. Bankalar da aynı şekilde kredi faizlerini aşağı çekiyorlar” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2003, 2009 ve 2017 yıllarında üç kez çıkarılan sicil affı zorunlu olmadığı için birçok banka tarafından tanınmadı. Krediye ulaşmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımızın kara liste sorunu halen sürüyor. Oysa esnaf ve sanatkarımızın geleceği bankaların insafına bırakılmamalı. TBMM’de etkin bir sicil affı için net olarak karar verilmeli. Yeni yasa çıkarılarak, tüm bankaların sicil affına uyması kesin bir şekilde belirlenmeli. Yani düşen bu faizlerden esnafımızın da yararlanması sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

“Esnaf için etkin sicil affı ekmek ve su gibi bir ihtiyaç”

Tüm bankaların zorunlu uygulayacakları etkin bir sicil affının esnaf için ekmek ve su gibi bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Palandöken, "Ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkarlarımız, geçmiş yıllardaki borçları nedeniyle krediye ulaşamıyor. Borçlarını çoktan ödeyen ve kredi almak için emekli maaşını taahhüt olarak gösteren esnafımıza bile kredi verilmiyor. Birçok banka, özellikle de özel bankalar, geçmiş dönemlerde kredi taksitlerini ya da kredi kartı borcu ödemesini bir gün aksatanları bile kara listeye alıyor. Oysa esnaf ve sanatkarlarımız günümüz şartlarında finansman desteğine çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Esnaf ve sanatkarlarımızın rahat bir nefes alabilmesi için krediye ulaşmalarının önündeki kara liste engeli bir an önce kaldırılmalı. Çok sayıda esnaf ve sanatkarımız, bankaların sicil affına uyarak kara listeyi tamamen kaldırmasını dört gözle bekliyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner306

banner219

banner232