banner154

Cumhuriyet tarihi boyunca Mersin’ in ‘bakanları’ -2-

1990’ lar Türkiye’ nin koalisyon arayışları, kaotik ve kayıp yılları olarak geçse de, hükümetlere Bakan verme açısından bakacak olursak Mersin adına en bereketli yıllardır.
23.6.1991’ de kurulan ve 5 ay süren 1. Yılmaz hükümetinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Rüştü Kazım Yücelen, sonraki Yılmaz hükümetlerinde de görev alacak ve 2002 seçimlerinden önce zorunlu olarak ayrıldığı İç İşleri Bakanlığıyla noktalayacaktır siyasi yaşamını. 2002’ de Yücelen bir yana partisi ANAP’ ta tarihin tozlu arşivlerine kalkacaktır.
1991-93 yılları arasındaki 7. Demirel hükümetinde Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Özal’ ın ölümüyle Çankaya’ ya çıkan Demirel’in ardından Başbakanlık koltuğuna oturan Çiller’in DYP-SHP hükümetlerinde de aynı görevi sürdürmekle kalmaz. Bu kadar da değil, örneğin 1. Çiller hükümetinde Mersin Sağlar yanında Aydın Güven Gürkan’ ı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görecek ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez 2 Bakanla temsil edildiği bir hükümete tanıklık edecektir.
1996’ da Mesut Yılmaz’ ın 2. Hükümetinde Türkiye adına değilse de Mersin adına bir ilk yaşanır. Kentin ilk kadın bakanı olarak Ayfer Yılmaz Hazineden sorumlu Bakanı olarak görev alır.
28 Şubat dönemini de kapsayan 1997-99 yılları arasında 3. Kez hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesut Yılmaz bir kez daha Yücelen’ i Bakan yapar, Yücelen aynı koalisyon hükümetindeki DSP’ yi temsilen kültür bakanlığı koltuğundadır ve Mersin bir kez daha iki bakanla temsil edilmektedir.
Derken 1999’ da Ecevit’ in kurduğu DSP-ANAP-MHP koalisyonu ve bir kentin kolay kolay rastlamayacağı tablo…
28.5.1999-18.11.2002 tarihleri arasındaki 5. Ecevit hükümetinde adı İçel’ den Mersin’ e dönüştürülen il 3 partinin koalisyona verdiği üç (hatta İçel Valiliği yaptığı dönemden itibaren kendisini yürekten Mersinli olarak gören Sabahattin Çakmakoğlu’ nu da sayarsak dört) bakanla temsil edilmektedir:
Önce devlet ardından İç İşleri Bakanı olan ANAP’ lı Yücelen, MHP’ nin Ulaştırma Bakanlığına uygun gördüğü Enis Öksüz ve DSP’ den bir kez daha Kültür Bakanı olan İstemihan Talay…
Üç Bakanı veren o hükümetlerden Mersininin payına ne mi düştü? O başka yazıların konusudur ama büyük çoğunluğun yakından tanık olduğu 13 yıllık AK Parti ile kapatalım mevzuu…
2002’ de iktidara gelen AK Parti Mersin’ i hep önemsedi.
Örneğin kuruculardan biri olması dışında “siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı” sıfatıyla partinin ikinci önemli adamı Mir Dengir Fırat 2007 seçimlerinde Adana’ ya kaydırılıncaya kadar Mersin Milletvekiliydi.
2007’ de Fırat’ ın yerine dönemin Ekonomi Bakanı Kürşat Tüzmen lokomotif görevini üstlendi.
2011 seçimlerinde bu kez Tüzmen’ in yerini Zafer Çağlayan aldı ve 17 Aralık skandalına kadar aynı ekonomi bakanlığını sürdürdü.
Ve geldik yazının kaleme alındığı 24 Kasım 2015’ e…
1 Kasımda tekrarlanan seçimler öncesi AK Partinin Mersin aday listesinin ilk sırasına yerleştirilen Lütfi Elvan Davutoğlu’ nun kurduğu 64. Hükümette Mersin Milletvekili olarak Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.
Beklentiler Ulaştırma Bakanı olması ve Mersin’ in kangren halini alan bekleyen projelerine merhem olmasıydı ama Başbakan yardımcılığı gibi çok önemli bir koltuğa oturması, kaybolan yılların telafisine büyük katkı yapabilir.
Bekleyip görelim…
Görev tarihi
10.İnönü Hükümeti Cafer Sadık Kutlay 15.12.1964-20.02.1965 İmar İskan Bakanı
2.Özal Hükümeti Ali Hüsrev Bozer 30.03.1989-09.11.1989 Devlet Bakanı Başb yrd
Akbulut Hükümeti Ali Hüsrev Bozer 09.11.1989-21.02.1990
I. Yılmaz Hükümeti Rüştü K. Yücelen 23.06.1991-20.11.1991 Sanayi ve Ticaret
VII. Demirel Hükümeti Fikri Sağlar 20.11.1991-25.06.1993 Kültür
I. Çiller Hükümeti Fikri Sağlar 27.07.1994-02.10.1994 Devlet
Fikri Sağlar 25.06.1993-27.07.1994 Kültür
Aydın G. Gürkan 27.03.1995-04.06.1995 Çalışma Bakanı
III. Çiller Hükümeti Fikri Sağlar 30.10.1995-06.03.1996 Kültür
II. Yılmaz Hükümeti Ayfer Yılmaz 06.03.1996-28.06.1996 Devlet
Erbakan Hükümeti Ayfer Yılmaz 28.06.1996- 30.06.1997 Devlet
III. Yılmaz Hükümeti Rüştü K. Yücelen 30.06.1997-11.01.1999 Devlet
İstemihan Talay 30.06.1997-11.01.1999 Kültür
IV. Ecevit Hükümeti İstemihan Talay 11.01.1999-28.05.1999 Kültür
V. Ecevit Hükümeti Rüştü K. Yücelen 28.05.1999-05.06.2001 Devlet
Rüştü K. Yücelen 05.06.2001-05.08.2002 İç İşleri
Enis Öksüz 28.05.1999-17.07.2001 Ulaştırma
İstemihan Talay 28.05.1999-09.07.2002 Kültür
II. Erdoğan Hükümeti Kürşat Tüzmen 29.08.2007-02.05.2009 Devlet
Zafer Çağlayan 02.05.2009-06.07.2011 Devlet
III. Erdoğan Hükümeti Zafer Çağlayan 06.07.2011-25.12.2013 Ekonomi
YORUM EKLE

banner306

banner219

banner234

banner343

banner325

banner232