izmir escortbursa escort bursa escort bayan görükle escort diyarbakır escort diyarbakır escort bayan

AKDENİZ BELEDİYESİ


Akdeniz Belediyesi,21/12/1993 tarih ve 93/5130 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mersin Belediyesinin Büyükşehir Belediyesine dönüştürülmesi üzerine,Akdeniz Belediyesi adını alarak 27 Mart 1994’te yapılan yerel seçimler sonucunda kurulmuştur.

    21/12/1993 tarih 93/5130 sayılı bakanlar Kurulu Kararı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde;
1-Akdeniz Belediyesi(25 Mahalle)
2-Toroslar Belediyesi(21 Mahalle)
3-Yenişehir Belediyesi(18 Mahalle)
adları ile üç adet Alt Kademe Belediyesi kurulmuştur.Alt Kademe Belediye sınırları içinde kalan mahalle sayısı,isimleri ve sınırları konusunda 27/11/1992 tarih 173 sayılı Mersin Belediye Meclis Kararı ile 14/10/1993 tarih 10/3705 sayılı Mersin İli İl İdare Kurulu Kararı aynen benimsenmiştir.

    27 Mart 1994 Genel Yerel seçimleri sonunda fiilen Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir Alt Kademe Belediyeleri oluşturularak çalışmalarına başlamıştır.

    Akdeniz Belediyesi Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı alt kademe belediyesi iken 23 Temmuz 2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi gazetede yayınlanan 5216 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Kanunu”nun 3 maddesi “d” bendi gereğince İlk Kademe Belediyesine dönüşmüştür.

Mersin'de belediyecilik tarihi

    Cumhuriyet Dönemine Kadar Mersin Belediye Başkanları;

Salih Bey (İlk Belediye Başkanı)
1874-1894    Barbur Bey
1894-1896    Behram Efendi(vekaleten)
1896            Boş
1903            Selyanoğlu Abraham Efendi
1903            Behram Efendi
1905            Abdulkadir Seydavi
1907            Hamit Hayfavi
1908            Hacı Ömer Lütfü Kutay
1919            İbrahim Etem Bey
1919            Ahmet Hallaç Bey
1921            Hacı Ömer Lütfü Kutay
Cumhuriyete kadar Tahsin Bey ve Ahmet Ergelen
Cumhuriyet Sonrası Mersin Belediye Başkanları
Fuat Morel
Şevket Sümer
1929-1942    Mithat Toroğlu
1942-1944    Hakkı Deniz
1944-1947    Fuat Morel
1947-1950    Yusuf Kılınç
1950-1951    Müfide İlhan(Türkiye’nin ilk kadın Belediye Bşk)
1951-1954    Fahri Merzeci
1954-1957    Zeki Ayan
1957            Turgut Türkalp
1960-1960    Niyazi Bingisu(Askeri Yönetimce atama)
1960-1960    Avni Çırnaz(askeri Yönetimce atama)
1960-1961    Aziz Avman(Askeri Yönetimce atama)
1962-1962    Bahri Erkmen(Askeri yönetimce atama)
1962-1963    Ö.Lütfü Hancıoğlu(askeri Yönetimce atama)
1963-1968    Zeki Ayan
1968-1974    Muhittin Uyar
1974-1980    Ali Kaya Mutlu
1980-1981    Fahri Öztürk(Vali-Askeri Yönetimce atama)
1981-1982    Ferruh Güven(Vali-Askeri Yönetimce atama)
1982-1983    A.Nafi Demiröz(Vali-Askeri Yönetimce atama)
1983-1984    Burhan Sarç(Emekli Albay Askeri Yön.atama)
1984-1989    H.Okan Merzeci
1989-1994    A.Kaya Mutlu(02/09/1993 tarih 504 sayılı K.H.K.gereği Mersin
1994-1998    Okan Merzeci (Belediye Başkanlığı görevi sırasında 1998 yılında vefat etti.)
1998-1999    Halil Kuriş
1999-2004    Macit Özcan
2004            Macit Özcan
2009            Macit Özcan

     AKDENİZ BELEDİYESİ
    Muzaffer Şahin (21/12/1993 tarih ve 93/5130 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mersin belediyesinin Büyükşehir Belediyesine dönüştürülmesi üzerine,Akdeniz Belediyesi adını alarak 27 Mart 1994’te yapılan yerel seçimler sonucunda seçilen Akdeniz Belediyesinin ilk Belediye Başkanı)
1999-2004    M. Fazıl Türk
2004-2009    Kenan Yücesoy
2009            M. Fazıl Türk