banner154
banner235

İşte balık ölümlerinin nedeni

Adana Valiliği, Seyhan Nehri'nin Akdeniz ile buluştuğu noktada yaşanan toplu kefal ölümlerinin sebebinin aşırı alg üremesi sonucu balıkların bağırsak sisteminde meydana gelen hasar olduğunu açıkladı. 

İşte balık ölümlerinin nedeni
banner255
Mersin'in Tarsus ilçesindeki Baharlı Mahallesi civarında Seyhan Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü noktada yoğun miktarda balık ölümü görülmüştü.

Adana Valiliği'nin konuyla ilgili başlattığı çalışma sonucunda kıyıya vuran balıkların kefal cinsi olduğu belirlenirken, diğer su canlıları ve balık türlerinde ölüm olmadığı tespit edildi. Valilik, alınan numunelerin analiz raporlarını açıkladı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan ilk analiz sonuçlarına göre; Toksikolojik muayenede, numuneler 49 parametre yönünden araştırılmış ancak herhangi bir toksin tespit edilmemiştir. Parazitolojik muayenede, balıklarda bağırsak sistemlerinde yoğun deformasyonlara sebep olan koksidiyoz hastalığı tespit edilmiştir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yapılan araştırmalarda: bazı çevresel faktörlerin etkisiyle su yüzeyinde fazla miktarda besin maddesi üretimi durumunda, bazen alg (besin içeriği yüksek su yosunları) patlaması denilen alglerin aşırı gelişmeleri gibi durumlarda yaşanabileceği ve aşırı alg patlaması nedeniyle suyun rengi, kokusu ve ekolojik dengesinin bozulabileceği bildirilmektedir. Normalden farklı olarak gelişen ve aşırı üreyen algler ise bazı deniz canlıları için toksik etki yaparak bu tür canlıların toplu ölümüne yol açabilmektedir. Ayrıca kefal türü balıkların büyük kümeler halinde hareket etmeleri ve genellikle suyun yüzeyinde beslenmelerinden dolayı bu aşırı alg üremesi sonucu oluşan algleri fazlaca tüketip bağırsak sisteminde hasarların oluşabileceği düşünülmektedir.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım