banner154
banner235

Dr. Bingüllü: "Tedavi edilmeyen iltihaplar kalıcı işitme kaybına neden olabilir"

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Şahin Bingüllü, tedavi edilmeyen uzun süreli iltihapların kalıcı işitme kaybına neden olabileceğini bildirdi.

Dr. Bingüllü: "Tedavi edilmeyen iltihaplar kalıcı işitme kaybına neden olabilir"
banner255
Dr. Bingüllü yaptığı açıklamada, orta kulak iltihabının gribal enfeksiyonlar, üşütmeye bağlı, sinüzite bağlı oluşan iltihabın östaki borusu yoluyla orta kulağa nüfus etmesiyle oluştuğunu hatırlatarak, havuza, denize girerek dış kulak yolu iltihabı yada mantar enfeksiyonlarının kulak zarını zedeleyip orta kulağa geçmesiyle de bu hastalığın oluşabileceğini ifade etti.

Dr. Şahin Bingüllü, orta kulak iltihabının tedavi edilmediği takdirde uzun sureli aşamada kulak kemikçikleri denilen örs, çekiç ve üzenginin yıpranmasına, sinirlerin harap olmasına bağlı olarak işitme görevini yitirmeye başladığını söyledi.

Tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarının kendiliğinden düzelebileceği gibi farklı sorunlara da yol açabileceğini belirten Dr. Bingüllü, şunları kaydetti:
“Tedavisi çok kolaydır. Tedavi edilenler de herhangi bir problem olmaz. Tedavide antibiyotik ve ağrı kesici kullanılarak bir takım ilaçların da takviyesiyle çocuğun nefes almasını rahatlatarak ve östaki borusunu açarak daha da çabuk iyileşmesini sağlayabiliriz. Ancak tedavi edilmediği takdirde uzun sureli iltihaplar kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Onunda tedavisi ameliyatla (tüp taktırmakla) mümkün olabilir. Orta kulak iltihabında kulak zarı sağlamsa sadece medikal tedavi iyileşmesi için yeterli olur.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner234

banner227

banner297

banner256

banner301

banner232