banner154

Adana Hekimevi kapatılıyor

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Hekimevi’nin, ‘mali açıdan sürdürülebilir olmadığı, kamu adına zarar oluşturduğu’ yönündeki müfettiş raporu doğrultusunda kapatılmasına karar verildi. Valilik onayının ardından kapatılma işlemlerine başlanan hekimevinde ise işçiler eylem yaptı.

Adana Hekimevi kapatılıyor
Hekimevin önündeki eyleme, 32 işçi ve yakınları ile birlikte CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de katıldı. Türkmen, hekimevinin tüm Adana halkı ve dışarıdan gelen insanlara hizmet verdiğini hatırlatarak, “Ama bugün burayı kapatacaklar ve burada çalışan 32 insanın işine son verecekler. Bu kararı alan Sağlık Bakanlığı öğrendiğimiz kadarıyla valiliğe tebliğ etmiş ve valilik de işlem yapacak. Şuan yanımızda bulunan çalışan arkadaşlarımız ve onların çocukları her an işsiz, aşsız kalma endişesiyle bekliyor. Bizler de her zaman olduğu gibi işçimizin, emekçimizin yanında bir duruş sergileyerek destek olmaya geldik. Ama şunu ümit ediyoruz; Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu karardan dönmesini bekliyoruz. Çünkü buranın genel sekreterlik binası yapılacağı söyleniyor. Her şeyden önce 13 yıldan bu yana Adanalıların burada anıları var. Bir çocuğumuzun yakınlarının burada düğünleri oldu. Adana’ya mal olan bu yerin kapatılarak sadece kendi içinde hizmet verecek bir alana dönüştürülmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

Konunun takipçisi olacağını belirten Türkmen, “Adanalı buranın hekimevi olarak hizmet vermesini ve bu 32 arkadaşımızın aşını ve ekmeğini kazanmaya devam etmesini istiyor. Biz de bu haklı mücadelenin yanında olacağız. Bu konuda hem Sağlık Bakanlığı ile görüşeceğim hem de meclise soru önergesi vereceğim” diye konuştu.

“1 MİLYON 600 BİN LİRAYA YAKIN ZARAR VAR”

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nden bir yetkili ise “Yaklaşık 6 ay önce Sağlık Bakanlığı müfettişleri olağan denetime geldi. Denetim sonucunda buranın mali açıdan sürdürülebilir olmadığı, kamu adına zarar oluşturduğu, bu nedenle acilen kapatılması konusunda bize karar bildirildi. Biz de konu ile ilgili valilikten onay alarak kapatma işlemlerine başladık. Tabi bu karar bizden ziyade bakanlığın kararı. Buradaki gerekçe kendini sürdürememesi yani zarar etmesi. Şuan 1 milyon 600 bin liraya yakın zarar var. Sosyal tesis olduğu için bunu kamu kaynaklarından karşılayamıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.
Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner232