banner154
banner235

Adana'da LYS'de 09.45 maratonu

Adana'da üniversite adayları LYS'ye saat 09.45'ten önce yetişmek için maratoncular gibi koştu .

Adana'da LYS'de 09.45 maratonu
banner255
Yanlış salona giden aday 2 dakika geç gelince sınava alınmazken, koşarak son anda sınava yetişen bayan vatandaşlar tarafından alkışlandı. Anneler ise 09.45 kuralına tepki gösterirken, okul önlerinde dua okuyarak onlara destek olmaya çalıştı.
Adana'da üniversite adayları Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) saat 09.45'ten önce yetişmek için maratoncular gibi koştu. Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın matematik oturumu (LYS-1) saat 10.00’da başladı. Adaylar, anne ve babalarıyla birlikte sınav başlamadan 15 dakika önce yani 09.45'te alındığı için sabahın erkek saatlerinde okul önlerine geldi.Çukurova Üniversitesi Yerleşkesinde Eğitim Fakültesi R-2 dersliğinde bayan adayların yoğunlukta olduğu görüldü. Polis ve görevliler saat 08.45'ten itibaren adayları kontrol ederek içeri almaya başladı. Bayan adaylar uzun kuyruklar oluşturdu. Polisler adayları detektör ile arayıp içeri aldı. Bütün uyarılara rağmen adaylar sınava alınmayacak eşyalar ile gelince polis eşyaları dışarı bıraktırdı. Görevliler saat 09.45'e yaklaştıkça öğrencileri sık sık sınava girme süresi bitmek üzere diye uyardı. Son 5 dakika kala yerleşkeye giren öğrencilerin maratona katılır gibi koşarak sınav salonlarına gitmesi dikkat çekti. Bir bayan aday ise salonları karıştırdığı için koşarak son saniyelerde, 09.44'te içeri alındı.

Adayın heyecanını görevliler ve polis yenmeye çalıştı. Vatandaşlar ise son saniyede yetişen adayı alkışladı. Saat tam 09.46'ta kapılar kapandı. Bir erkek aday 2 dakika sonra gelince içeri alınmadı. Adayın babası iki kez yanlış dersliğe gittiklerini bu nedenle geç kaldıklarını söyledi. Saat 10.00'da ise sınav başladı. Veliler derslik önlerinden uzaklaştırılırken, Muhlise Çelik isimli bir kadın gözyaşlarını tutamadı. Daha sonrada tespih çekerek yerleşke içinde dua etti. Çelik, 09.45 kuralına tepki gösterirken çocuğunun çalıştığını, inşallah istediği yere gireceğini ifade etti. Diğer veliler de yerleşke içerisinde beklerken, içeride ter döken çocukları için dua etti.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner219

banner140

banner254

banner234

banner256

banner259

banner257

banner232

web tasarım